Poradnik - Słownik pojęć

Skala rang

Skala rang często wykorzystywana jest w badaniach mających na celu odkrycie i pomiar preferencji respondenta – przede wszystkim w branży marketingowej. Jest to rodzaj skali porządkowej, której użycie polega na uporządkowaniu przez respondenta kategorii zawartych w ankiecie według określonego kryterium. Kwestionariusz zawiera wówczas odpowiedzi wyskalowane według skali nominalnej, która pod wpływem informacji udzielanej przez respondenta zamienia się w skalę rang.

Twórz ankiety z wykorzystaniem Skali Rang

Za pomocą naszego programu możesz tworzyć ankiety online (surveys), testy wiedzy, quizy online, sondy, a także zbierać dane i automatycznie generować raporty.

Przetestuj bezpłatnie

Bez karty kredytowej · Zrezygnuj kiedy chcesz · Program zgodny z RODO

Do głównych zalet skali rang zalicza się z jednej strony łatwość jej tworzenia, a z drugiej zrozumiałość dla respondenta – bez potrzeby dołączania do badania skomplikowanych instrukcji czy wzorów. Wśród jej wad można wymienić fakt, że w miarę wzrostu liczby cech poddawanych ocenie, maleje jej efektywność.

Skala rang — przykład:

Oto przykład pytania wykorzystującego skalę rang, stworzonego dzięki narzędziu Webankieta, korzystając z opcji pytania typu formularz:

 

Lub w nieco prostszy sposób – za pomocą pytania rankingowego:

Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi