Poradnik - Testy wiedzy i testy psychologiczne

Losowanie pytań z puli oraz losowa kolejność pytań

Kwestionariusze przygotowane na potrzeby testów sprawdzających wiedzę, quizów czy e-learningu, stosowane w szkołach czy na uczelniach stanowią specyficzny rodzaj ankiet. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcemy aby ankiety zawierały element losowości – z jakichkolwiek powodów. W takich przypadkach zalecamy wykorzystanie funkcji losowania pytań z dostępnej puli oraz skorzystania z opcji losowej kolejności pytań. Jest to szczególnie przydatne w przypadku testów wiedzy, gdyż pozwala na znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa nadużyć czy oszustw. Przy wykorzystaniu tej opcji, przy każdym wypełnieniu pytania ankiety będą wyświetlane w innej kolejności bądź pytania będą losowo wybrane z większej puli.

Webankieta to program do tworzenia ankiet i testów online

Skorzystaj z opcji losowego wyświetlania pytań oraz wielu innych funkcji i twórz ankiety, które pomogą Ci w codziennej pracy lub nauce.

Przetestuj bezpłatnie

Bez karty kredytowej · Zrezygnuj kiedy chcesz · Program zgodny z RODO

Jak ustawić losowanie pytań/stron z puli?

Na czym polega ta opcja? Przykładowo, jeśli masz test sprawdzający wiedzę i przygotowałeś 50 pytań, możesz każdemu z respondentów zadać losowo dobrane tylko 20 z nich. W tym celu stwórz ankietę zawierającą 50 pytań i umieść każde z pytań na odrębnej stronie. Oczywiście możesz dodać strony ze wstępem czy z zakończeniem, które nie będą podlegały losowaniu.

  • Po zakończeniu dodawania pytań ankiety, wybierz zakładkę „Ustawienia ” (1) następnie  „Ustawienia ankiety” (2).
  • Zjedź do sekcji „W trakcie wypełniania” (3) i zaznacz opcję „Wprowadź element losowości” (4).
  • Wybierz ile stron z pytaniami ma być wyświetlonych spośród ustalonego zakresu stron. Jeśli na pierwszych dwóch stronach jest wstęp i metryczka, ustal losowanie od strony trzeciej. Pamiętaj, że wszystkie wylosowane strony będą też wyświetlone w losowej kolejności.
  • Następnie zjedz na dół strony i zapisz zmienione ustawienia ankiety (5).

 

Jak ustawić losowe wyświetlanie pytań?

  • Po zakończeniu dodawania pytań ankiety, wybierz zakładkę „Ustawienia ” (1) następnie  „Ustawienia ankiety” (2).
  • Zjedź do sekcji „W trakcie wypełniania” (3) i zaznacz opcję „Wprowadź element losowości” (4).

  • Wybierz zakres stron, które będą wyświetlane losowo. Dzięki listom rozwijanym możesz wybrać, aby tylko kilka ze stron było wyświetlanych losowo, a np. pierwsza i ostatnia były zawsze na swoim miejscu. Następnie zjedz na dół strony i zapisz zmienione ustawienia ankiety (5).

O czym warto pamiętać.

  • Jako, że nie każde pytanie zostanie wyświetlone respondentowi, liczby wypełnień w ramach poszczególnych pytań losowanych z puli będą się między sobą różnić.
  • Ponieważ losowane są strony ankiety a nie poszczególne pytania, konieczne jest takie stworzenie ankiety, aby każde pytanie było na osobnej stronie.
  • Do stron wyświetlanych w losowej kolejności nie można kierować z pytań filtrujących. Aby takie przekierowanie było możliwe, należy wyświetlać strony w ustalonej kolejności.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi